Witamy na blogu Dieta warzywno-owocowa

Dieta dr. Dąbrowskiej oparta jest głównie na spożywaniu owoców i warzyw. W diecie tej unika się przetworzonych, gotowanych czy mięsnych produktów pokarmowych. Celem tej diety jest oczyszczenie organizmu ze złogów, poprawia zdrowia oraz wzmacnianie naturalnych mechanizmów samoregulacji ciała. Słów kilka o warzywach i owocach. Z pewnością dostarczają bogactwo minerałów i witamin potrzebnych na co dzień.

Jakie warzywa jeść w czasie stosowania diety warzywno-owocowej?

Dieta ta oparta jest na warzywach niskoskrobiowych, do których można liczyć:

  • Warzywa kapustne (kapusta pekińska, lodowa, jarmuż, brukselka, kalarepka, biała rzodkiew).
  • Są cennym źródłem składników mineralnych takich jak selen, wapń, magnez, potas i żelazo. Posiadają witaminy takie jak C, PP i kwas foliowy. Ponadto są karotenoidy i antyoksydanty. Są również źródłem błonnika pokarmowego.

  • Warzywa korzeniowe (marchew, seler, pietruszka, burak, brukiew).
  • Zawierają bogactwo zdrowia. Potas, wapń, magnez i żelazo. Ponadto chronią przed chorobami nowotworowymi oraz wspomagają odporność.

  • Warzywa liściaste (szpinak, szczaw, natka pietruszki, seler naciowy, rukola, botwinka, roszponka).
  • Zawierają dużo cennych składników odżywczych, do których należą: kwas foliowy, żelazo, wapń, witaminy z grupy B oraz witaminy C i K.

  • Warzywa dyniowate (kabaczek, ogórek, cukinia, dynia).
  • Składają się głównie z wody, w której jest bogactwo witamin głównie A, C i witaminy z grupy B. Jest to swego rodzaju koktajl witaminowy. Ponadto warzywa te posiadają minerały takie jak potas, fosfor, wapń, magnez, cynk, żelazo, sód. Doskonale gaszą pragnienie i są świetną propozycją na letnie upały.

  • Warzywa psiankowate (pomidor, papryka, bakłażan).
  • Charakteryzują się dużą zawartością witamin takich jak A, C, K, ale również minerałów – potas, magnez, żelazo. Ponadto są cennym źródłem błonnika. Dla przykładu pomidory zawierają dużo likopenu będącym silnym przeciwutleniaczem. Ponadto ma działanie antynowotworowe.

W diecie warzyno-owocowej nie powinno zabraknąć również pędy roślin – szparagi czy rabarbar. Ponadto dietę warto wzbogacić w kiełki lucerny, brokułu, jarmużu, rzeżuchy, buraka, rzodkiewki.

Owoce w diecie warzywno-owocowej

Ponadto stosuje się owoce o niskiej zawartości cukru takie jak jabłka, czarna, biała i czerwona porzeczka, czereśnie, wiśnie, morele, owoce cytrusowe – grapefruity, mandarynki i pomarańcze, śliwki, truskawki, granat, owoce leśne – jagody, poziomki, jeżyny, maliny.

Jak spożywać produkty w diecie warzywno-owocowej?

Warzywa i owoce spożywa się głównie na surowo. Są to koktajle, surówki oraz zupy warzywnych z przyprawami, poza tym warzywa duszone i pieczone. Nabiał w tej diecie jest ograniczony lub wykluczany. Można stosować zamienniki takie jak mleko roślinne lub wyroby sojowe. Co do orzechów i nasion, to można spożywać suche orzechy i nasiona. Produkty te dostarczają cennych tłuszczów i białek. Należy unikać produktów przetworzonych takich jak cukier, soki, sól i kawy oraz herbaty.