Witamy na blogu Dieta warzywno-owocowa

Kolejną propozycją sosu na zimno jest salsa z drobno posiekanymi liśćmi kolendry. W skład sosu wchodzą ząbki czosnku, cebula oraz kilka pomidorów około 5 sztuk. Dla pikantnego smaku chili oprócz tego sól i pieprz oraz sok z cytryny lub limonki. Dla wzmocnienia smaku kolendry do sosu należy dodać 2 pęczki, lecz to dla lubiących czuć przeważający smak rośliny.

Sporządzenie własnej roboty ketchupu nie jest skomplikowane. Czynność tą należy rozpocząć od krojenia warzyw takich jak pomidor, cebula i papryka oraz papryczka chili dla pikantnego smaku. Forma pokrojonych warzyw mam tu na myśli kształt nie jest ważna. Kolejnym etapem jest gotowanie, które trwa 120-180 minut. Następnie całość pozostawiamy do ostygnięcia i odparowania nadmiaru. Najlepiej na całą noc. Kolejną czynnością jest zmiksowanie i powtórne zagotowanie. Jeśli ketchup po powtórnym zagotowaniem jest za gładki można przetrzeć przez sitko. Po rozlaniu do naczynek z zakrętkami należy poddać pasteryzacji trwającej 15 minut w kąpieli wodnej.

Wiosna to okres w którym mniszek lekarski raczy nas żółtymi kwiatami zawierającymi substancję nazwaną karotenoidem. Substancja ta posiada właściwości lecznicze. Do przygotowania surówki potrzebujemy następujące składniki: marchewka i jabłko, suszone śliwki, pomidor oraz jogurt. Głównym składnikiem są kwiaty mniszka wraz z koszyczkami. Potrzebujemy około 1000 ml, gdyż po krojeniu zmniejszą swoją objętość. Marchewkę i jabłuszko trzemy drobno na tarce. Pomidor i suszone śliwki kroimy niezbyt drobno. Całość mieszamy, a następnie dodajemy jogurt i przyprawy do smaku.

Nie wielu przekonuje się do surowej czerwonej kapusty, lecz podana w wersji ugotowanej z dodatkiem pokrojonej cebuli i ogórka kiszonego dodatkowo doprawionej ziołami i solą znajduje swoich wielbicieli. Całą główkę kapusty szatkujemy i gotujemy do zmięknięcia w 500 ml wody. Studzimy i dodaje mu cebuli z ogórkiem. Mieszamy i doprawiamy ziołami i solą ewentualnie z sokiem z cytryny.

Plasterki ogórka lub cukinii lub jedno i drugie kroimy na cienkie 1 mm lub jak ktoś woli grubsze czyli 3 mm plasterki. Tak pokrojone warzywa wkładamy do piekarnika lub dehydratora i suszymy do uzyskania chrupkości. Proces ten może trwać nawet parę do kilku godzin. Czynność tą warto wykonywać w godzinnych cyklach z niedługimi przerwami.

Wiosna wita całą masą młodej zielenimy jak babka, mniszek, krwawnik i pokrzywa więc warto podać je z kiszonymi warzywami takimi jak kapusta, ogórek, papryka czy w końcu cukinia lub co mamy. Dopuszczalne dla urozmaicenia są warzywa marynowane i marynowane grzyby. Młode liście roślin zielonych łąkowych należy drobno pokroić i wymieszać z przygotowanymi kiszonymi warzywami lu marynowanymi grzybami z groszkiem zielonym lub papryką. Pamiętajmy żeby w wersji według diety dr. E. Dąbrowskiej nie dodawać tłuszczów, a wersji pełnowartościowej można okrasić domowej roboty majonezem.